Protokol nege lica
Koža je svakodnevno izložena različitim negativnim spoljašnjim agensima poput zagađivača, nečistoća, alergena i mikroba. Na stanje i izgled kože bitno utiču izraženo UV zračenje, plavo svetlo koje se emituje sa savremenih elektronskih uređaja, izražene klimatske promene ali i stres.
Zbog toga je bitno održati je zdravom i funkcionalnom kako bi delovala kao štit i doprinosila zdravlju celog organizma.
Za izgled naše kože u velikoj meri odgovorni su genetika, hormoni i određena oboljenja na koje ne možemo da utičemo. Genetika određuje tip kože (normalna, suva, kombinovana ili masna), biološko starenje kože i predispozicije za određena stanja (atopijski dermatitis, rozacea, psorijaza, ihtioza).
Ali, ono na šta možemo da utičemo svakodnevno jesu način ishrane, dnevni unos tečnosti – naročito vode, odvikavanje od pušenja, kvalitetan san i pravilna nega lica. Kako ne biste narušili prirodnu ravnotežu i oštetili funkciju zaštitne barijere kože bitno je da prvo upoznate i prepoznate potrebe svoje kože i odaberete odgovarajuće kozmetičke preparate.
Pravilnom i redovnom negom lica zadržaćete svež i blistav izgled svakog dana. Svakodnevna TO DO lista kada je nega lica u pitanju krije se u svega 4 koraka:
- Čišćenje lica
- Toniranje lica
- Nega kože
- Zaštita kože
Čišćenje lica podrazumeva temeljno uklanjanje nečistoća nežnim sredstvima koji ne narušavaju blago kiseli pH kože (4,7-5,75) i održavaju zaštitni hidrolipidni sloj optimalnim. Uklanjanjem nečistoća ujutru i uveče, čak i ako ne koristite šminku, rešavate se čestica smoga, znoja, mrtvih ćelija, sebuma i pripremate kožu da bolje apsorbuje aktivne sastojke iz proizvoda u sledećem koraku nege. Izbor zavisi od tipa i stanja vaše kože pa to mogu biti micelarni rastvor, uljano mleko, pena ili gel za umivanje, ili njihova kombinacija.
Obični sapuni ili agresivni surfaktanti mogu napraviti više štete nego koristi jer poremećena pH vrednost kože može umanjiti njenu sposobnost da se izbori sa bakterijama. Kada dođe do poremećaja barijerne (zaštitne) funkcije, koža postaje osetljiva i podložna isušivanju i iritacijama.
Povremeni pilinzi su obavezni za čist i blistav ten jer dubinski čiste pore ostavljajući kožu glatkom i hidriranom.
Toniranje kože je drugi korak u protokolu nege. Tonici uklanjaju ostatke sredstava za čišćenje lica, vraćaju optimalnu pH vrednost koži, osvežavaju je i hidriraju. Pripremaju kožu lica za serum ili kremu.
Sad je koža spremna za preparat za negu kojim se hidrira i obnavlja. Takođe se u ovom koraku tretiraju specifična stanja kao što su akne, hiperpigmentacija ili starenje. Preparate za negu morate prilagoditi tipu i stanju kože a mogu biti u obliku seruma ili krema. Razlikuje se nega u letnjem i zimskom periodu. Zimi se zbog vetra, temperaturnih razlika i grejanja koža dodatno isušuje, te se u zimskom periodu preporučuju preparati koji su bogatijeg sastava, dok su nam leti potrebnije laganije teksture koje će hidrirati kožu ali je neće dodatno opterećivati.
Serumi spadaju u posebnu negu, nanose se na temeljno očišćeno lice, pre kreme. U svom sastavu sadrže komponente u jačim koncentracijama nego kreme, a zbog same teksture prodiru bolje u dublje slojeve kože, te se sve veći broj žena odlučuje da uvrsti ovaj korak u obavezni deo svakodnevne rutine.
Antiridi – specijalno formulisani preparati za osetljivu regiju oko oka nanose se blagim utapkavanjem ujutru i uveče. Preporuka je da se počne sa upotrebom antirida u kasnim dvadesetim godinama. Izbor određenih aktivnih sastojaka antirida prilagođava se različitom dobu zrelosti kože.
Postoje dnevne, noćne i 24h kreme za lice koje možete koristiti i ujutru i uveče. Nakon antirida, malu količinu kreme treba utapkati i blago umasirati. Najbolje kreme za lice se brzo i lako apsorbuju, pružaju adekvatnu zaštitu, dugotrajnu hidrataciju bez zapušavanja pora, povećavaju elastičnost kože i usporavaju starenje.
Kod problematične kože sklone aknama treba koristiti isključivo nekomedogene proizvode, koji imaju keratolitički efekat, smanjuju kolonizaciju folikularnih bakterija, odnosno bore se protiv bakterijske infekcije i regulišu aktivnost lojnih ćelija.
Preparati za zaštitu od sunca se nanose posle hidratantne kreme ili čak umesto nje.
Preterano izlaganje UV zracima jedan je od glavnih razloga prevremenog starenja i pojave patoloških promena na koži. Najbolja zaštita od sunca je pravovremeno i redovno nanošenje preparata visokog SPF faktora koji pruža zaštitu od UVA i UVB zračenja i upotreba aksesoara koji vas mogu zaštititi od sunca. Jačina SPF faktora može se prilagoditi godišnjem dobu, a preporuka je da se nanose tokom cele godine kad god ste izloženi suncu. Na ovaj način sprečava se i mogućnost nastanka i ublažavanja hiperpigmentacije. Na hiperpigmentaciju se može delovati dermatološkim tretmanima i specijalizovanim proizvodima koji se joj se suprotstavljaju i koriguju je.
Sa razmišljanjem o zaštiti kože lica trebalo bi početi na vreme i uz odgovarajuću negu. Sa pažljivo odabranim kvalitetnim preparatima možemo bitno poboljšati stanje kože i tako usporiti starenje.